Pärnu Muuseumi loengusarja "AJA JÄLGEDEL" 2023/2024 hooaja teine külaline on arheoloog Erki Russow.
30. november kell 17.30
Pärnu Muuseumis
"Sinna ja tagasi: palverännakute ainelised jäljed keskaegsel Liivimaal"
Keskaegsest palverännust on Euroopa allikaisse jäänud lõpmata hulga ainest, alates reisiteekonna kirjeldustest ja kujutavast kunstist ning lõpetades pühapaikade ja reliikviatega. Ehkki esmapilgul tunduvad Liivimaa allikad süda-Euroopaga võrreldes kasinamad, on palverändurite ainelisi jälgi sajandite jooksul siiagi maha jäänud.
Ettekandes antakse ülevaade asjasse puutuvaist arheoloogilistest leidudest, paigutades neid avaramasse konteksti: kus ja millal palverännul käidi, milliseid esemeid saab palveränduritega seostada, mida palverännult toodud asjad endast kujutasid ning milline võis olla asjasse puutuvate objektide elukaar jne. Nende põhjal joonistub välja pilt, mille järgi vähemalt väliste kriteeriumite alusel ei erinenud siinne palverännukombestik mujal olnust.
Loeng toimub seekord Pärnu Muuseumi ajutiste näituste saalis 3. korrusel.
Pilet 5€!
* Muuseumikaardiga sissepääs tasuta
!! Loengusari on mõeldud ka üldhariduskoolide õpetajatele täiendõppeks ning neile on loengutes osalemine TASUTA. Loengusari toimub kuuel korral 2023/2024 õppeaasta jooksul. Vähemalt viies loengus osalemise korral väljastab Pärnu Muuseum tunnistuse.
Loengusarjas osalemine ei anna ainepunkte.
Algab Pärnu Muuseumi loengusarja "AJA JÄLGEDEL" 2023/2024 hooaeg.
Esimeseks külaliseks on arheoloog Ragnar Nurk.
26. oktoober kell 17.30
Pärnu Muuseumis
"Rootsiaegne Pärnu: bastionid ja ideaallinn"
Loengus tuleb juttu 17. sajandi Pärnu linnakindlustustest ja linnaplaneeringust. Pärnu oli küll Riia või Tallinnaga võrreldes väike provintsilinn, kuid linnaehitusliku terviklahenduse poolest tegi silmad ette ükskõik millisele teisele Rootsi Läänemere provintside linnale. Suured teened on selles Rootsi fortifikatsiooniohvitseril ja arhitektil Paul von Essenil. Praeguses Pärnu vanalinnas pärinevad sellest ajast täisnurkselt ristuvate tänavatega tänavavõrk koos mõningate restaureeritud barokkmajadega ja vallikääru bastionaalkindlustused koos Tallinna (Karl Gustavi) väravaga. Kuid veelgi uhkem oli praeguse Koidula pargi vanalinna poolses nurgas paiknenud Riia (Karli) värav!
Aga mis mulje jätavad Pärnu bastionid sõjalisest seisukohast võrreldes teiste samaaegsete kindlustustega Põhja-Euroopas?
‼️ Loengusari on mõeldud ka üldhariduskoolide õpetajatele täiendõppeks ning neile on loengutes osalemine TASUTA! Loengusari leiab aset kuuel korral 2023/2024 õppeaasta jooksul. Vähemalt viies loengus osalemise korral väljastab Pärnu Muuseum tunnistuse loengusarjas osalemise kohta.
Loengusarjas osalemine ei anna ainepunkte.
PILETID EELMÜÜGIS