Papa Jannseni koolitund

Papa Jannseni koolitund

Tuleb õpetaja, küsib,
Mis siis, kui ei mõista sa?
Siis ta sinu pead sasib,
Mõnikord muud kohta ka.
Sellepärast ole usin,
Talve ajal õppima.
See, kes hea meelega
Õpib, see võib rõõmusta.

("Puudevedajad", Jannseni värsiraamatust "Eesti Laste=Rõõm" 1865)

Alates oktoobrikuust saavad Koidula Muuseumi (Jannseni 37) klassitoas, kus on veel säilinud XIX saj. keskpaiga koolitoa hõngu, taas toimuma koolitunnid! Koolitunnid on mõeldud väikestele ja suurtele, kes saavad võimaluse ajas tagasi rännata ja Papa Jannseni õppemeetodeid kogeda. 

Papa Jannseni ajal saadi lugemisoskus kahe või kolme talvega, lisaks kirjutamise ja arvutamise õppimine. Koolitunni külastaja saab teavet tolleaegsest koolipidamisest ja koolimaja püsiasukatest. Lisaks oma käega proovida kirjutamist sule ja tušiga, lahendada rehkendamisülesandeid ja näidata oma lugemisoskust.

Muuseumitunnid on gruppidele al. 10 inimest. Muuseumitunni 35 €. 
Broneerimine telefonil 44 33 313 või elmar@pernau.ee

Püsinäitus

Püsinäitus

Püsinäitusel avaneb vaade 19. sajandi keskpaiga tüüpilisse koolituppa, kus lugemisoskus saadi kahe või kolme talvega, kirjutamise ja arvutamise õppimist aga ei nõutud, vaid soovitati.

Jannseni kirjutustoas, otse klassitoa kõrval, saab külastaja tutvuda eesti järjepideva ajakirjanduse alguslooga, milles Jannseni Perno Postimees ehk Näddalileht seljatas Talorahva Postimehe.
Koolmeistri toimetatud Perno Postimehe esimene number ilmus 5. juunil 1857.

Jannsenite söögitoas, mis asub teisel pool klassituba, tekib ettekujutus tollasest elu-olust ja Jannsenite kodusest õhkkonnast.
Jannseni väsimatu kirjanduslik ja ajakirjanduslik töö, populaarsus, mis pärit juba Vändra ajast; Lydia kooliaastad Kõrgemas Tütarlastekoolis ja proosadebüüt kõrvu nn suure eksamiga Tartu Ülikoolis. Kõik see pani püüdlema avaramat tegevusvälja.

Muuseumi püsinäitus toob Jannsenite Pärnu-kodu seinte vahele ka nende tegevuse kõrgaja - Tartu - aastad: elame kaasa ajalehe Eesti Postimees tõusule ja langusele, saame osa esimesest eesti üldlaulupeost, vaatame, kuidas sündis eesti teater.
Koidula kunagises lapse- ja varase nooruseakodus on ruumi ka väljapanekule tema abielu-aastaist, millest viimane, raskeim, muutis Michelsonide Kroonlinna korteri haigetoaks.

Uudised

NB!

Lahtiolekuajad

1. september - 31. mai

T-L 10.00-17.00

1. juuni - 31. august

T-L 10.00-18.00


Piletihinnad

Täispilet

2,00 EUR

Üliõpilased ja pensionärid 1,00 EUR
Õpilased 0,50 EUR

Tasuta sissepääs:

Koolieelikud
Okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isikud
Eesti Kaitseväe ajateenijad


Kontakt

Koidula Muuseum
Jannseni 37
80032, Pärnu

Tel: (+372) 44 33 313
E-mail: lyk@pernau.ee