Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam

23.05-20.09.2015

Näitus kõneleb 1930. aastate Pärnu kunstielu edendanud Lepsidest, kes teise maailmasõja sündmuste eest põgenesid Saksamaale. Sõja lõppedes, kui kodumaale naasmine oli Nõukogude okupatsiooni tõttu võimatu, siirduti 1949. a. Ameerika Ühendriikidesse, kus Erich Leps töötas kuni surmani reklaamkunstnikuna.

Näitus räägib pagulaste valikutest ja võimalustest kunstnikena võõrsil läbi lüüa ning toob külastajani hiiglasliku kunstikogu, mis saabus 2014. a Pärnu Muuseumisse annetusena Ameerikast. Sõjaeelseid teoseid on näitusel Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi kogudest ning erakogudest.

Erich Leps (30.11.1901 Tallinn – 14.12.1965 Chicago, USA) alustas õpinguid 1923. aastal Tallinnas Riiklikus Kunst-Tööstuskoolis. Kaks aastat hiljem astus ta kunstikool Pallasesse, mille lõpetas 1931. a maali erialal Nikolai Triigi ateljees. 

Leps sai tuntuks portretistina, maastiku- ja žanrimaalijana. Produktiivse kunstniku teoseid leidus paljudes erakogudes, mitmetes kunstimuuseumides, samuti Pärnu Muuseumi ennesõjaaegses fondis. Lisaks tegutses Leps laiahaardeliselt kunstihariduslikus valdkonnas – avades 1930. aastate esimesel poolel Pärnus oma õppestuudio ning andes loenguid rahvaülikoolis, korraldas ta muuhulgas huviliste ekskursioone kunstinäitustele Tallinnas. Pauline Elfriede Leps (s. Estam, 16.11.1903 Pärnu – 5.02.2002 Northbridge, USA) töötas Pärnus kunstiõpetajana kuni Eestist lahkumiseni.

Pagulasaastatel Saksamaal 1944-1949 jätkas E. Leps intensiivselt kunstialast tegevust, esinedes pea kõikidel Saksamaal korraldatud Eesti kunsti näitustel. Ta organiseeris ja juhatas Ulmis esimest Eesti pagulaste rakenduskunsti ja kunstkäsitöö ühingut Estonian Handicraft.
1949. aastal emigreerus Lepside perekond Ameerika Ühendriikidesse. Erich Leps maalis esimesed kaks aastat peamiselt portreesid kohalikest arstidest, poliitikutest ja majandustegelastest. 1952. aastast alates leidis ta endale rakenduse töötades välireklaamifirmas General Outdoor Advertising maalijana. 

Pauline Efriede Leps, kes oli aastaid loomingulisest tegevusest kõrvale hoidnud, alustas peale abikaasa surma õpinguid Chicago Kunstiinstituudis kõikidel graafika erialadel. 1970. ja 1980. aastatel aastatel osales ta aktiivselt näitusetegevuses nii Ameerika Ühendriikide Eesti majades kui California kunstigaleriides.

Näituse koostasid ja teostasid: Marian Kivila, Marju Kurvits, Indrek Aija, Margo Somorokov ja Triin Tammann.
Erilised tänud: Virve Leps, Mai Treude, Leida Talts, Ardo Hansson, Anne Tork, Jüri Estam, Reigo Kuivjõgi, Eva Sepping, Andres Männik.
Näitust toetavad: Rahvusarhiiv ja Pärnu Linnavalitsus.

NÄITUSE RAAMES TOIMUVAD REEDETI RINGKÄIGUD KURAATORIGA.

Järgmised tuurid toimuvad 28.08, 11.09, 18.09. NB! 4. septembril ringkäiku ei toimu seoses muuseumi kui riigiasutuse 75. a juubelisüdmustega.

Tuur toimub eesti keeles ning kestab 40 minutit. Sissepääs ajutise näituse piletiga (3€/2€/1€)
Lisainfo: marian@pernau.ee

Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam
Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam
Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam
Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam