KELLU JA KITARRIGA

Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva töösuved

Näitus Pärnu Muuseumis
13. juuli - 15. september 2013

WITH A TROWEL AND A GUITAR:
WORKING THROUGH THE SUMMER IN THE ESTONIAN STUDENTS' CONSTRUCTION BRIGADE
   

14.09.13 NÄITUSE LÕPUPIDU!

Läbi suve töötas Pärnu Muuseumis segumasin jutustamaks lugu EÜE saamisloost, elust, olmest, korraldusest, kokkutulekutest ja inimestest. Nüüd on aeg näituse „Kellu ja kitarriga -Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva töösuved“ otsad kokku tõmmata, kaunistada tegusat malevasuve meenutavad särgid ja vimplid ning laulda mõned malevalaulud. Perepäevale on oodatud suured ja väikesed, endised malevlased ja ajaloohuvilised.

Lõpupidu toimub 14. septembril kell 12.00- 16.00; suvemeenete valmistamine kell 12.00 ja 15.00 III korruse näitusesaalis. Suupisteteks krõbedaks triigitud saiaviilud Põltsamaa marmelaadiga!

Kuidas kirjeldada terve inimpõlve pikkust, endas erinevaid põlvkondi ja tuhandeid osalejaid sidunud, omal ajal üle Eestimaa ääre jõudnud ning tänapäeva ulatuvat nähtust – EÜE-t? Kuidas teha seda nii, et oleks huvitav ka neil, kellele EÜE on juba ajalugu - vanemate ja vanavanemate noorusmälestus?

Eks ikka malevlaste endi abiga, kelle poolt kokku kantud ehitusmaterjalist, fotodest, esemetest, dokumentidest ja headest nõuannetest, on kokku laotud lugu Eesti Üliõpilaste Ehitusmalevast. Objektil „Kellu ja kitarriga“ Pärnu Muuseumis töötab jälle segumasin, millest aga tänavusel 50. töösuvel tuleb mördi asemel jutustus EÜE saamisloost, elust, olmest, korraldusest, kokkutulekutest ja inimestest.

Tule ja avasta, mõtiskle ja meenuta, nagu õpetab vana malevalaul:
„Oh, tõuse ja vaata,
kui vaadata julged,
sest julgete päralt
see tühine ilm!“

Näituse koostatud Eesti Rahva Muuseumi, Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi ning Pärnu Muuseumi koostöös.
Toetavad MTÜ EÜE Juubel, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängu Nõukogu, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium.