ARMASTUS

Kadrioru Kunstimuuseumi loodud näitus „Armastus. Motiivid kunstis 17. sajandist kuni 20. sajandi alguseni“ tutvustab Eesti ja Euroopa vanade kunstimeistrite armastusele, selle lõpututele versioonidele ja nüanssidele pühendatud teoseid.


Nii tegelikkuses kui ka kunstis on armastus midagi enamat kui osa elust ja loomingust. See on teemade teema, kõige alus ja algus, suunav, ülesehitav ja vahel ka purustav jõud. Armuõnn ja armuvalu puudutavad inimest sügavamalt kui miski muu, andes alust lõpmatutele müütidele, legendidele, muusikale, kirjandus- ja kunstiteostele.
Võimsa jõuna inimhinge puudutav armastuse teema pole juhtinud mitte ainult maalikunstniku pintsleid ja graafikute uuritsaid, vaid innustanud seda ka valama pronksi, raiuma marmorisse ja modelleerima portselanis.
Näitus kutsub mõtisklema armastuse aja ja aia, taevase ja meelelise, samuti hoolitseva armastuse üle. Hinge ja keha on eksponeeritud nii vanadel maalidel kui ka graafikas, skulptuuri- ja tarbekunstis. Lähenedes Eesti vanadele kunstikogudele armastuse vaatenurgast, saab välja tuua hulgaliselt muidu tähelepanuta jäävaid töid ja otsida vastust mitmesugustele küsimusele: miks mõned armastuslood elavad sajandeid, keda ja kuidas on kunstnik armastanud, kui kammitsetud või vaba on olnud hing ja keha, milliseid jälgi jätab armastuse jahtumine ning mida tähendab armastuse puudumine.


Amor vincit omnia – armastus võidab kõik!


Näituse kuraatorid: Anu Allikvee, Tiina-Mall Kreem
Kujundaja: Angelika Schneider

Näituse kohandamist Pärnu Muuseumi ruumidele toetasid Eesti Kultuurkapital ja Pärnu linn.

Projekti ”Pärnu linn kui õpikeskkond” raames on muuseumikülastused – kõik näitused, muuseumi- ja fonditunnid – Pärnu linna koolide õpilasgruppidele tasuta.

ARMASTUS
ARMASTUS
Eesti Kunstimuuseum, Johann Köler, Eeva granaatõunaga. 1880
ARMASTUS
Eesti Kunstimuuseum, Amandus Adamson, Igavesti võidutsev armastus. 1889