130 AASTAT PÄRNU SÕUDMIST

Avatud: 16.11.2014 – 4.01.2015

2014. aastal tähistab Pärnu sõudespordiga tegelev aktiiv siinse sõudmise 130. juubelit. Panuse juubeliaasta programmi lisab ajalooline ülevaatenäitus Pärnu Muuseumis.

Näitus teeb sissevaate sõudmise arengutesse Pärnus alates kohalikest sakslastest koosnenud Pernauer Ruder-Club'ist pealesõjaaegsete "Spartaki", "Dünamo" ja "Kalevi" sõudesektsioonideni. Viimastest on välja kasvanud kaks täna Pärnus tegutsevat sõudekeskust - Pärnu Sõudeklubi ja Sõudekeskus "Kalev" ning samuti rida nii maailmameistri- kui olümpiavõistlustel kõrgetele kohtadele jõudnud sõudjaid: Raul Arnemann, Tiit Helmja, Priit Tasane, Roman Lutoškin, Tõnu Endrekson ja loomulikult ka kahekordne olümpiahõbe Jüri Jaanson.

Sõudmine jõudis Pärnusse spordialana 19. sajandi teisel poolel oma jõulise leviku laineharjal. Järjepanu tekkisid kohalikud sõudeühingud ka Peterburis, Riias, Tartus. Pärnu sõudespordist innustunud kodanikkond leidis, et Pärnu jõe suudmeala "oma tasase wooluga ja waikse lainetusega” on kui loodud sõudespordi baasiks. Nii kogunesid 26. augustil 1884 kokku üheksa linnakodanikku ja pidasid maha sõudeklubi asutamiskoosoleku.

Näitusel eksponeeritakse mitmekesist esemelist materjali - nii on muuseumi kolmanda korruse näitusesaali välja on pandud ehtne kaheksane sõudepaat, näha saab vanimat säilinud Pärnus ehitatud võistluspaati, samuti legendaarse Mihkel Leppiku treeneripaati. Välja on pandud hulgaliselt võistlustrofeesid, alates Jüri Jaansoni olümpiamedalitest, kuni karikate ja medaliteni nii Pärnu Sõudeklubi kui Kalevi Sõudekeskuse varade seast.

Näituse ettevalmistamist on toetanud Pärnu linn, Eesti Kultuurkapital, OÜ Penteer (Concept2) ja YIT.

Olete oodatud!

130 AASTAT PÄRNU SÕUDMIST